catawbas کودکان تحقیقات رادیکال بلوغ زودرس

catawbas: کودکان تحقیقات رادیکال بلوغ زودرس تاثیر گذار خبر علم و تکنولوژی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی اندازه‌گیری بهره هوشی افراد بوسیله اسکن مغزی

دانشمندان طی مطالعه اخیرشان دریافتند که می‌توان میزان بهره هوشی افراد را تنها از اسکن مغزی آنها دریافت.

اندازه‌گیری بهره هوشی افراد بوسیله اسکن مغزی

اندازه گیری بهره هوشی افراد بوسیله اسکن مغزی

عبارات مهم : پروژه

دانشمندان طی مطالعه اخیرشان دریافتند که می توان میزان بهره هوشی افراد را تنها از اسکن مغزی آنها دریافت.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان اکنون تنها با نگاه کردن به اسکن مغزتان می توانند میزان “بهره هوشی”(IQ) شما را تشخیص دهند.

البته این کار را خود دانشمندان انجام نمی دهند بلکه یک الگوریتم یادگیری ماشین که دانشمندان توسعه داده اند انجام می دهد.

اندازه‌گیری بهره هوشی افراد بوسیله اسکن مغزی

محققان “مرکز پزشکی Cedars-Sinai” و “دانشگاه سالرنو”، در مطالعه جدیدشان دریافتند که ابزار محاسباتی تازه می تواند میزان بهره هوشی انسان را به وسیله “اف ام آرآی” یا “تصویرسازی شدت یافتن مغناطیسی کارکردی”(fMRI) و اسکن فعالیت مغز افراد در حالت استراحت آینده نگری کنند.

ف ام آرآی نوعی روش تصویربرداری در ام.آر.آی هست. در این روش تصاویری متناوب از مغز در حال فعالیت و سپس در حال استراحت گرفته می شود و از یکدیگر بطور دیجیتالی تفریق می گردند، که حاصل این پردازش عملکرد مغزی در اثر تغییرات جریان خونی در مغز را از لحاظ فیزیولوژیکی نشان می دهد.

دانشمندان طی مطالعه اخیرشان دریافتند که می‌توان میزان بهره هوشی افراد را تنها از اسکن مغزی آنها دریافت.

“رالف آدولفز” (Ralph Adolphs) استاد روانشناسی، علوم اعصاب و زیست شناسی و محقق ارشد این مطالعه می گوید: اگر هنگامیکه ما از طریق اسکن در حال اندازه گیری الگوی فعالیت مغز آنها هستیم، افراد هیچ حرکتی نداشته باشند، می توانیم از داده ها جهت آینده نگری میزان بهره هوشی افراد استفاده کنیم.

آدولفز و تیم او با استفاده از جمع آوری داده های پروژه “HCP” توانستند الگوریتم خود را جهت الگوهای پیچیده فعالیت مغز انسان توسعه دهند.

پروژه HCP، پروژه ای پنج ساله است که به وسیله 16 عضو موسسه ملی بهداشت ایالات متحده پشتیبانی می شود .HCP پروژه های تحقیقاتی خود را در قالب دو کنسرسیوم جدا دنبال می کند. این پروژه در ژوئیه سال 2009 میلادی بعنوان نخستین چالش بزرگ شرکت ملی سلامت آمریکا (NIH)در زمینه علوم عصبی (neuroscience)آغاز شد.

اندازه‌گیری بهره هوشی افراد بوسیله اسکن مغزی

هدف پروژه HCP تهیه نقشه شبکه ای از اتصالات مغزی است که حقایقی را در زمینه اتصالات ساختاری و عملکردی نواحی متفاوت مغز انسانهای سالم آشکار می کند. همچین داده های حاصل از این پروژه، تحقیقات موجود در زمینه اختلالات مغزی ناشی از اوتیسم، آلزایمر، اسکیزوفرنی و خوانش پریشی را تسهیل خواهند کرد.

آدولفز و همکارانش نمرات بهره هوشی و اسکن مغز حدود 900 نفر که در HCP شرکت کرده بودند را به الگوریتم خود ارسال کرده و از آن استفاه کردند.

دانشمندان طی مطالعه اخیرشان دریافتند که می‌توان میزان بهره هوشی افراد را تنها از اسکن مغزی آنها دریافت.

“جولین دابویس”(Julien Dubois) یکی از محققان این مطالعه می گوید: بعد از پردازش داده ها، این الگوریتم قادر به آینده نگری میزان بهره هوشی تمام این 900 فرد بود.

این تیم همچنین طی این مطالعه میزان بهره هوشی خودشان را نیز اندازه گیری کردند. طی این مطالعه دانشمندان داده های راجع به میزان بهره هوشی افراد را بعد از انجام 10 آزمون شناختی متفاوت و آزمون بهره هوشی(IQ) بررسی کردند.

اندازه‌گیری بهره هوشی افراد بوسیله اسکن مغزی

در آینده نگری میزان بهره هوشی، این الگوریتم کاری را انجام میدهد که انسان از انجام آن ناتوان هست. لیکن حتی یک متخصص مغز و اعصاب هم نمی تواند تنها با نگاه کردن به اسکن مغز افراد، بهره هوشی آنها را اندازه بگیرد.

واژه های کلیدی: پروژه | فعالیت | مطالعه | دانشمندان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz